Polecamy sklep PRAKTYCZNIAK.pl oferujący ciekawe prezenty, gadżety i przydatne akcesoria do domu.
Specjalistyczny sklep oferujący Polikaprolakton, znany szerzej pod nazwą Polymorph

Pozyskanie soku z brzozy

Sok z brzozy można zakupić jako gotowy produkt w sklepie z ekologiczną żywnością, a można także pozyskać go samemu wybierając się do lasu. Najlepszym okresem na zbiór oskoły jest wiosna - wówczas drzewo wytwarza największą ilość soku.

 

Ważnym czynnikiem jest wybór drzewa. Najlepiej jest wybrać brzozę, której wiek przekroczył 10 lat. Najłatwiej sok pozyskać z głównego pnia. W tym celu, mniej więcej na wysokości około 50 cm wywiercamy kilkucentymetrowy otwór. Najlepiej dokonać tego za pomocą ręcznej wiertarki. Już w tym momencie z drzewa powinno wypłynąć kilka kropel cennego soku. Wkładamy wówczas w przygotowany otwór plastikową rurkę o odpowiedniej średnicy, a jej drugi koniec umieszczamy w naczyniu, do którego będzie spływał nas sok. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż sok będzie spływał dość wolno. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie naczynia na noc, dzięki czemu przez 2 dni nasze naczynie zapełniło by się około 3 litrami świeżego soku.

 

Po zakończeniu pozyskiwania soku należy pomóc drzewu się zregenerować. Otwór w korze należy zabić drewnianym kołkiem lub miejsce posmarować specjalną pastą ogrodniczą służącą do leczenia ran drzew.

 

Soku z brzozy nie należy filtrować ani długo przechowywać. Maksymalny okres przechowywania oskoły w lodówce to 4 dni.

 

Poniżej przedstawiamy materiały wideo, które podpowiedzą w jaki sposób prawidłowo pozyskiwać sok z brzozy...

 Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi: